Conference Agenda-at-a-Glance

 24th Annual National Conference & AGM 
“A New Dawn in Indigenous Economies”

October 22-25, 2017
Fredericton, NB

 

**Note: all conference events will be held at the Fredericton Convention Centre unless otherwise noted.

Sunday, October 22nd

9:00 am - 4:30 pm Cando Accredited Training ACED 100 - Introduction to Community Economic Development (Cando Competency 8 - Community Planning and Development) Marysville A

9:00 - 4:30 pm Professional Development Workshop  Indigenous Engagement in Natural Resources Marysville B

7:00 - 9:00 pm Registration Desk Open

7:00 - 9:00 pm Trade Show Exhibitor Set-up Pointe Sainte-Anne CD


Monday, October 23rd 

 
7:00 - 8:00 am Trade Show Exhibitor & Artisan Set-up Pointe Sainte-Anne CD

7:30 - 8:30 am Breakfast Buffet Pointe Sainte-Anne AB

8:00 - 10:30 am Registration Desk Open

8:00 am - 4:30 pm Trade Show & Artisan Show and Sale Pointe Sainte-Anne CD

8:30 - 9:30 am Opening Ceremonies  Pointe Sainte-Anne AB
Master of Ceremonies - Stan Wesley
Opening Prayer - Elder Maggie Paul
Welcome Song - Muskrat Singers
Maliseet Traditional Dancers
Regional Chief Roger Augustine
Chief Candace Paul, Str. Mary's First Nation
Hon. Roger Melanson, Minister, Aboriginal Affairs, Government of New Brunswick
Hon. Lisa Harris, Deputy Government House Leader
Nelson Barbosa, Indigenous & Northern Affairs Canada
Mayor Mike O'Brien, City of Fredericton
Alex Dedam, Joint Economic Development Initiative
Keith Matthew, Cando President 

9:30-10:30 am Opening Keynote Hone Mihaka, Taiamai Tours Heritage Journeys Pointe Sainte-Anne AB

10:30 - 11:00 am Coffee Break in the Trade Show Area 

11:00 am - 12:00 pm Cando Annual General Meeting Pointe Sainte-Anne AB

12:00 - 1:00 pm Luncheon Keynote - Kiixin Cultural Tours, Trevor Cootes, Huu-ay-aht First Nations Pointe Sainte-Anne AB

1:00 - 1:45 pm PAED - the Advantages and Processes”, Dr. Verna Billy-Minnabarriet, Chair-Cando Standing Committee on Education & Research Pointe Sainte-Anne AB

1:45 - 3:00 pm Workshops

The Importance of Partnerships in the Pursuit of Capital and Enterprise,
Cameron Paul & Mark Taylor, Joint Economic Development Initiative Marysville A

Achieving the Right Balance, Deborah Taylor, First Nations Market Housing Fund and Chief Dennis Meeches, Long Plain First Nation Marysville B

Maskwacis Economic Leakage:  A Case Study for Reversing Economic Leakage, Samuel Minde, Neyaskweyak Group of Companies Nashwaaksis B

3:00 - 3:30 pm Coffee Break in the Trade Show Area 

3:30 - 4:45 pm Workshops 

*The Development of New Economies - Hard Questions & Tought Desicions, George Petel, Aboriginal Energy Solutions Inc., Petel & Company, and James Hickling, Donovan & Co. Marysville A

*Online Module: Economic Development Support Team - Maximizing Opportunities, Cliff Fregin & Chanze Gamble, New Relationship Trust Marysville B

Co-operative Business Development in Indigenous Communities, Audra Krueger, Julia Angus and Kyle White, Co-operatives First Nashwaaksis A

Successfully Delivering Infrastructure Projects in First Nation Communities, Johanne Mullen & PwC and David Acco, Acosys Consulting Nashwaaksis B

6:30 - 8:30 pm Icebreaker Reception at Picaroons Traditional Ales Brewery (transportation provided)


Tuesday, October 24th

7:00 am- Sunrise Ceremony with Elder Imelda Perley on the Wolastoq shore (Delta Fredericton Hotel)

7:30 - 8:30 am Breakfast Buffet Pointe Sainte-Anne AB

7:30 - 10:00 am Registration Desk Open

8:00 am - 4:00 pm Trade Show & Artisan Show and Sale Pointe Sainte-Anne CD

8:30 - 9:30 am Accelerating Indigenous Youth Leaders Through Mentorship & Collaboration, Allison Deer, CESO Pointe Sainte-Anne AB

9:30 am - 12:00 pm 13th Annual National Youth Panel Pointe Sainte-Anne AB

  • Jacquelyn Cardinal, Sucker Creek Cree First Nation, AB
  • Jacob Crane, Tsuut’ina Nation, AB
  • Dustin Ross Fiddler, Waterhen Lake First Nation, SK
  • Melissa Lunney, Elsipogtoq First Nation, NB
  • Keshia Moffat, Eel River Bar First Nation, NB
  • Teagyn Vallevand, Kwanlin Dun First Nation, YK

10:15 - 10:45 am Coffee Break in the Trade Show Area 

12:00 - 1:00 pm Luncheon Keynote A Practical Approach to First Nation Economic Development, Chief Commissioner C.T. (Manny) Jules, First Nations Tax Commission Pointe Sainte-Anne AB

1:00 - 2:30 pm Women in Business Panel Pointe Sainte-Anne AB

  • Anne Calladine, NorthWinds Bus Lines
  • Barb Martin, Han Martin Associates
  • Heather Abbey, Indig Inc.
  • Pauline Young, Mi'kmaq Artist

2:30 - 3:00 pm Coffee Break in the Trade Show Area 

3:00 - 4:30 pm Workshops

* Strategic Planning & Board Governance - Understanding the Role of the Economic Development Board, Ken Tourand, Nicola Valley Institute of Technology & Warren Weir, Vancouver Island University Marysville A

* Best Practices for Economic Development: The Legal Actions, Perspectives and Strategy, Daniel Veilleux, Westaway Law Group Marysville B

* Innovation in Telecommunications and Digital Infrastructure in Remote and Rural First Nations, Sally Braun, Western James Bay Telecom Network; Penny Carpenter, Keewaytinook Okimakanak KNET Services; Tim Whiteduck, First Nations Education Council; and Rob McMahon, University of Alberta
Nashwaaksis A

Prosperity Through Collaboration: The Story of the AACCC, Ruby Littlechild, Alberta Aboriginal Construction Career Centre Nashwaaksis B

6:30 - 9:00 pm Cultural Night with Natalie Sappier at the Fredericton Playhous 



Wednesday, October 25th


7:30 - 8:30 am Breakfast Buffet Pointe Sainte-Anne AB

7:30 - 10:00 am Registration Desk Open 

8:00 am - 1:00 pm Trade Show & Artisan Show and Sale Pointe Sainte-Anne CD

8:30 - 9:30 am First Nations-Municipal Collaboration Panel Pointe Sainte-Anne AB

  • Mayor Cyrille Simard, Ville d'Edmundston
  • Chief Patricia Bernard, Madawaska Maliseet First Nation
  • Chief PJ Prosper, Paqtnkek Mi'kmaw Nation
  • Warden Owen McCarron, Municipality of the County of Antigonish

9:30 am - 12:00 pm Economic Developer of the Year Award Presentations         Pointe Sainte-Anne AB

  • Lynn Francis, Elsipogtog First Nation
  • Rose Paul, Paqtnkek Mi’kmaw Nation
  • Carcross Tagish Management Corporation
  • Glooscap First Nation
  • Brickyard Lucid Systems Inc.
  • Greenleaf Enterprises

10:15 - 10:45 am Coffee Break in the Trade Show Area 

12:00 - 1:00 pm Luncheon Pointe Sainte-Anne AB

12:00 - 1:30 pm ED of the Year Award Voting - Registration Desk 

1:30 - 2:30 pm International Inter-Tribal Trade Panel Pointe Sainte-Anne AB

2:30 - 5:00 pm Community Tour of St. Mary’s First Nation 

6:30 - 7:00 pm President’s Reception 

7:00 - 9:30 pm President’s Dinner Pointe Sainte-Anne AB

  • Opening / Closing Prayer
  • Keynote Address by Graydon Nicholas, former Lieutenant-Governor of New Brunswick
  • Presentation of Cando Certified Aboriginal Economic Developer Process Certificates
  • NIEEF Scholarship Presentations
  • Accredited Institution Announcement
  • Economic Developer of the Year Award Presentations
  • 2018 Conference Announcement / Conference Closing

9:30 pm - 12:00 am President’s Dance Pointe Sainte-Anne AB

DJ Dwayne Ward, Listuguj, QC